Rodzaje wentylacji stosowanych w ogrodach zimowych

Aby ogród zimowy właściwie spełniał swoje funkcje, a przy tym nasze oczekiwania, już na etapie jego budowy warto przemyśleć kwestie chociażby właściwego doboru wentylacji. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji sposobów wentylacji ogrodów zimowych.

  • Wentylacja naturalna, polega na swobodnym przepływie powietrza poprzez okna oraz drzwi będące częścią wspólną konstrukcji ogrodu. Ten rodzaj wentylacji jest najtańszy i nie generuje dodatkowych kosztów, poza wydatkiem początkowym celem zamontowania. Świetnie się tu sprawdzi zastosowanie okien dachowych, sterowanych elektrycznie za pomocą silnika elektrycznego lub też ręcznie. Można także zastosować okna uchylne usytuowane pod połacią dachu, przez które także ciepłe powietrze może wydostać się na zewnątrz zabudowy. Należy także pamiętać, aby w tym samym czasie otwarte były elementy w ścianach ogrodu zimowego, przez które napływać będzie zimniejsze powietrze. Trzeba jednak być świadomym faktu, iż w szczególnie upalne dni oraz w ogrodach zimowych od strony południowej (najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych) naturalna wentylacja może okazać się niewystarczającą.

wentylacja

  • Wentylacja mechaniczna zwana również wymuszoną to alternatywa dla wentylacji naturalnej. Polega na zastosowaniu specjalnych elektrycznych wentylatorów nawiewno-wywiewnych, które mają za zadanie odprowadzić na zewnątrz nadmiar nagromadzonego ciepłego powietrza oraz doprowadzenia do wewnątrz zabudowy świeżego oraz czystego powietrza. Powietrze to dostarczane jest za pomocą zainstalowanych w dolnych partiach zabudowy specjalnych wywiewników. Cały mechanizm wentylacyjny sterowany jest centralką pogodową, która czuwa nad właściwą temperaturą, poziomem wilgotności oraz częstotliwością wymiany powietrza. System zasilany jest elektrycznie w związku z czym generuje stałe koszty. Zastosowanie tego systemu wentylacji gwarantuje  utrzymanie stałego mikroklimatu w ogrodzie zimowym.

wentyalcja 3

  • Klimatyzacja to kolejny sposób na utrzymanie prawidłowego poziomu wentylacji w naszym zimowym ogrodzie. Rozwiązanie to jest najrzadziej stosowane ponieważ koszty jego zamontowania i utrzymania nie są małe. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu urządzeń. Bardzo popularne, a zarazem praktyczne są urządzenia dwufunkcyjne, których zadaniem jest schładzanie, ale również i ogrzewanie powietrza, gdy zajdzie taka potrzeba w chłodny, jesienny lub zimowy wieczór. Jest to bardzo wygodne, tym bardziej, że urządzenie można zaprogramować na pożądaną temperaturę bez konieczności jej kontrolowania.

wentylacja 2

Zastanawiając się  nad wyborem wentylacji do naszego zimowego ogrodu warto dokładnie go przemyśleć.  Dzięki właściwemu wyborowi możemy sprawić, iż z naszego ogrodu zimowego będziemy mogli w pełni komfortowo korzystać także w bardzo ciepłe dni.