Rośliny do ogrodu zimowego

Ogród zimowy to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie, by przez cały rok móc cieszyć się obecnością roślin zielonych, dlatego warto już na etapie planów budowy naszej wymarzonej przydomowej oranżerii zastanowić się jaki mikroklimat będzie w nim panował. Jeśli kochamy rośliny i chcemy, aby stały się integralnym punktem naszego zimowego pałacu, musimy zadbać o warunki  klimatyczne podobne do tych, w jakich dane rośliny występują w naturze.

IS_DSC00883

W ogrodach zimowych położonych od strony południowej, południowo-zachodniej
i południowo-wschodniej w okresie letnim temperatura będzie sięgać powyżej 20°C, czynnik temperatury oraz odpowiednie nasłonecznienie zapewnią idealne warunki do założenia ogrodu w stylu egzotycznym. Należy jednak pamiętać, że rośliny egzotyczne oprócz wysokiej temperatury i odpowiednego nasłonecznienia jednocześnie potrzebują sporej wilgotności. W okresie zimowym, jeśli ogród nie jest dodatkowo ogrzewany a temperatura wewnątrz spada, rośliny przechodzą w ta zwany stan spoczynku, taki rodzaj ogrodu będzie stosunkowo niedrogi w utrzymaniu ale i dość prosty w hodowli. Dobierając rośliny do naszego zimowego ogrodu należy spojrzeć na całość tworzonej kompozycji. Egzotyczny charakter pomogą nam osiągnąć takie rośliny jak: rozmaite gatunki palm, drzewka cytrusowe, tropikalne odmiany paproci, ale również świetnie się sprawdzą abutilion, alokazja, codieum, guzmania czy oleandre, gardenia jaśminowata lub storczyki.

IS_DSC01485

Umiarkowane nasłonecznienie, czyli usytuowanie oranżerii od strony wschodniej lub południowo-wschodniej, tu temperatura kształtować się będzie na poziomie 20°C, to zdecydowanie najkorzystniejsza temperatura dla człowieka, jak i wielu roślin.  W takim ogrodzie sprawdzi się: : chamedora, figowiec, benjamina, adiantum, anturium, bromelie, difenbachia, kaladium, kalatea, kordyliny, medinilla, fitonie, maranty, pilee, skrętniki, widliczki, dipladenia, kolumnea, męczennice, monstery, cibory oraz niektóre odmiany storczyków.

IS_DSC01496

Natomiast jeśli nasz ogród zimowy położony jest od strony północnej, przez co jest  zacieniony, no cóż – jest on najmniej korzystny do uprawy roślin, gdyż niewiele wpada do niego światła słonecznego. Wybierając rośliny to tego typu ogrodu musimy skupić się na takich, które dobrze radzą sobie z nieco niższą temperaturą i małym nasłonecznieniem.  Do zacienionych ogrodów zimowych proponujemy: aglaonem oraz zamiokulkas zamiolistny.